PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN |
|
Perancangan dan Persediaan Mengajar
|
|
1 |
Pengertian konsep pengajaran |
|
|
Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk
menyampaikan bahan yang hendak diajar. Hasil daripada
pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal dalam
tingkah laku atau pengetahuan hasil daripada pengalaman.
Perubahan merupakan suatu penambahan yang baru,
pengukuhan dan pengubahansuaian yang berlaku terhadap
anak dididik. |
|
2 |
Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran |
|
|
Perancangan perlu dilakukan untuk
|
|
|
- memenuhi masa yang diperuntukan
- menepati kehendak objektif/matlamat
- berkesan sepanjang waktu pengajaran
- menarik perhatian dan tidak membosankan
|
|
3 |
Objektif pengajaran |
|
|
Objektif boleh dalam bentuk |
|
|
- Objektif implisit
- melibatkan perubahan tingkah laku yang
ketara seperti :
- memahami
- atau mengetahui
- atau menghargai
sesuatu yang telah diajar
- Objektif eksplisit
- melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh
dilihat seperti :
- menyenaraikan
- atau menjelaskan
- atau memberikan contoh
- atau menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
|
|
4 |
Buku rekod mengajar |
|
|
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar.
Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib
mengandungi dua perkara penting :
- Rancangan Pelajaran Tahunan
- Rancangan berdasarkan taqwim minggu
persekolahan. Mengandungi isi ringkas rancangan
penjararan berdasarkan sukatan pelajaran
kebangsaan.
- Butiran yang perlu ada ialah :
- Mata pelajaran
- Tingkatan
- Minggu
- Tajuk/isi
- Objektif
- Kemahiran
- Nilai dan
- bahan bantuan mengajar
- Rancangan Pelajaran Harian
- Rancangan berdasarkan rancangan Tahunan
- Butiran yang perlu ada ialah :
- Hari dan tarikh
- Mata pelajaran dan tingkatan
- Masa
- Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin
dicapai
- Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi
Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen
penting bagi pihak
- sekolah
- PPD
- JPN
- dan jemaah nazir sekolah
Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan
disimpan oleh pihak sekolah sebelum cuti sekolah akhir
tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja
tahunan untuk menilai prestasi kerja tahunan guru.
Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk
yang munasabah dan sesuaii dengan teknologi semasa.
Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan
penyediaan rancangan pelajaran tahunan perlu dikemukakan
dengan serta merta apabila dikehendaki oleh pihak yang
diberi kuasa.
Rekod P&P boleh disimpan dalam bentuk data komputer
Kegagalan menyediakan BRP merupakan satu kesalahan
dan jika disabitkan kesalahan, sesorang itu boleh
didenda tidak kurang daripada RM500 - berdasarkan
Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan (Kurikulum
kebangsaan)1997 (P.U.A.531) |
|
|
DENDA RM500
|
|
|
Jadual Waktu |
|
|
Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu
mestilah ada |
|
|
- Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid
- Setiap hari persekolahan
- Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan
bilangan waktu mengajar
- Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua
Jabatan
|
|
|
Sukatan Pelajaran |
|
|
Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib
diajar kepada pelajar sebanjang tahun persekolahan.
Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK ,
Kementerian Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan
serta merta apabila diminta oleh orang-orang yang diberi
kuasa seperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan Pengetua.
Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda. |
|
|
|
|
|
Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P |
|
|
Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang
guru perlulah
- Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara
mendalam
- Memilih kemahiran-kemahiran dan dan isi
pelajaran yang sesuai
- Merancang pengajarannya
- Set iduksi
- Perkembangan P&P
- Penutup
- Menentukan strategi P&P
- Menyediakan bahan bantu pengajaran
- Menyediakan penilaian
|
|
|
|
|
|
Komponen P&P |
|
|
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam
merekabentuk pengajaran ialah |
|
|
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
|
|
|
Fasa P&P |
|
|
Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat |
|
|
- Pra perancangan
- Guru mempunyai gambaan mental mengenai
- keseluruhan pengajaran
- pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada
dan lain-lain
- isikandungan pelajaran
- strategi
- bahan yang diperlukan dan boleh
digunakan
- Perancangan aktif
- Guru perlulah
- menulis rancangan mengajar
- menyediakan nota,
- membina transperansi/power point/model
- memastikan peralatannya masih berfungsi
baik dan sesuai digunakan
- menyediakan senarai semak
- Perancangan semasa
- Guru perlu
- mendapat maklum balas tentang kefahaman
pelajar
- mengubahsuai mengikut keperluan dan
keadaan semasa
- mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang
lepas
- Pasca perancangan
- Guru perlu
- menyedari kelemahan pengajaran
- mengesan kekuatan pengajarannya
- membuat catatan tentang perubahan yang
diperlukan
|
|
|
Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran |
|
|
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P
seperti |
|
|
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer
- peta
- gambarajah dan
- TV
|
|
Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran |
Perlaksanaan Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Proses P&P |
|
1 |
Perlaksanaan P&P |
|
|
- Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran
dan meransang minat pelajar agar dapat memberi
perhatian kepada pengajaran yang akan berlaku
- Masa - 5 minit / 10% daripada masa
pengajaran
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan
pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan,
gambar atau bunyi
- Perkembangan P&P
- Bahagian kedua
- Penyampaian isi pelajaran
- Teknik penyampaian guru
- disampaikan berperingkat - dari
mudah kepada yang sukar, dari yang
konkrit kepada yang abstrak
- suara yang jelas dan terang
- menggunakan pelbagai kaedah dengan
mengambil kira pengalaman dan potensi
murid
- berfokus kepada apa yang diajar
- mengamalkan penekanan-penekanan
dalam konsep KMSM/KBSR
- Membuat penilian berterusan
- Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan
- Pengukuhan
- memberikan latih tubi
- memberikan tugasan / kerja rumah
- mengaplikasikan ilmu, nilai dan
kemahiran dalam aktiviti pembelajaran
- Pengayaan
- membimbing murid mencari maklumat
tambahan
- menyediakan bahan maklumat tambahan
- menggalakkan murid belajar daripada
maklum balas
- membimbing murid membuat jangkaan
masa depan
- Pemulihan
- membimbing murid secara individu
- menggunakan pelbagai bahan
- memberi latihan ulangan
- menggunakan pelbagai teknik
pengajaran
- Penilaian
- pemerhatian
- soal jawab
- perbincangan
- kerja bertulis
- kerja rumah
- Hasil pembelajaran murid
- memastikan murid dalam keadaan
bersedia mengikuti pelajaran
- melaksanakan pembelajaran arah
kendiri (self-directed)
- mengaplikasikan kemahiran mengambil
nota
- mempersembahkan hasil aktiviti
pembelajaran
- mendapatkan maklumat daripada
pelbagai sumber
- mengemukakan pendapat semasa
perbincangan
- berdisplin
- Penutup
- Bahagian terakhir
- Aktiviti yang dijalankan seperti :
- susulan
- folio
- pengayaan
- membuat projek
- penilaian objektif pengajaran
- pemerhatian
- teknik menyoal
- memeriksa kerja pelajar
- membuat kesimpulan
- rumusan
- menegaskan isi-isi penting
- memberi cadangan dan
panduan untuk murid meningkatkan
kefahaman
- mencadangkan bahan-bahan
yang boleh dirujuk untuk meluaskan ilmu
- mengaitkan pelajaran dengan
keperluan hidup seharian
- mengaitkan pelajaran dengan
keperluan peperiksaan
- pengubahsuaian pelajaran
|
|
Guru yang berkesan ...tidak membosankan
|
|
Pengurusan Kelas |
|
1 |
Tanggungjawab guru menguruskan kelas |
|
|
Guru (guru kelas) juga bertanggungjawab memastikan
pengurusan kelasnya teratur dan baik. Guru
bertanggungjawab : |
|
|
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod
pelajar
- Rekod/buku daftar
- Jadual kedatangan kelas
- Rekod/buku/slip kemajuan pelajar
- Kad 001 dan 002
- Rekod kutipan yuran
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- menanda kedatangan
- memastikan keceriaan kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas
dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus pinjaman buku teks
- biasiswa
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar
menjalankan tugas harian
- mengurus dan memastikan pelajar
memahami dan mematuhi peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya
sesuai untuk proses P&P
|
|
|
Iklim Bilik Darjah |
|
1 |
Proses P&P yang berlaku di dalam bilik darjah amat
bergantung kepada iklim bilik darjah iaitu |
|
|
- interaksi dan aktiviti antara guru dan
pelajarnya.
- suasana yang tenteram
- suhu dan peredaran udara
|
|
|
Sebuah bilik darjah yang baik mengandungi lima ciri
iaitu : |
|
2 |
- Hubungan yang baik dan saling hormat
menghormati guru dan pelajar
- Kesanggupan pelajar menerima aspirasi
dan peraturan bilik yang ditetapkan oleh pihak
sekolah
- Memiliki semangat kekitaan (espirit de
corp) . Guru dan pelajar bagaikan sebuah keluarga
yang besar, harmonis dan mesra
- Wujud minat untuk melibatkan diri dalam
aktiviti kelas dan sukarela dengan sopan
- Adanya keterbukaan , demokratik,
kemesraan dan kebebasan yang menggalakkan interaksi
antara pelajar dan guru mereka.
|
|
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran |
A. Pembelajaran secara kontekstual |
|
1 |
Maksud |
|
|
Kaedah pembelajaran yang menggabungkan isi kandungan
pelajaran dengan pengalaman hidup harian individu,
masyarakat dan alam pekerjaan. Ia menyediakan
pembelajaran secara konkrit (nyata) yang melibatkan
aktiviti 'hands-on' dan 'minds-on' |
|
2 |
Teori pembelajaran secara kontekstual |
|
|
- Pembelajaran hanya berlaku apabila murid dapat
memproses maklumat atau pengetahuan baru dengan cara
yang bermakna dalam rangka minda mereka
- Pembelajaran akan lebih berkesan jika maklumat
disampaikan dalam konteks yang pelbagai dan
bermaksan kepada murid
- Penekanan perlu diberikan kepada kepelbagian
persekitaran pembelajaran seperti bilik darjah,
makmal, tempat kerja dan kehidupan harian untuk
menghasilkan pembelajaran yang berkesan.
|
|
B. Pembelajaran Masteri |
|
1 |
Maksud |
|
|
Pendekatan pembelajaran yang memfokuskan kejayaan
pelajar menguasai sesuatu perkara yang diajar. Semua
pelajar perlu dipastikan menguasai hasil pembelajaran
dalam satu unit sebelum berpindah ke unit pembelajaran
seterusnya. |
|
2 |
Pembelajaran Masteri memerlukan |
|
|
- masa yang mencukupi
- proses P&P yang berkualiti
- guru menyedari bahawa :
- pelajar mempunyai kebolehan dan keperluan
yang berbeza
- pelajar perlukan pendekatan yang sesuai
- pelajar perlu pengetahuan , kemahiran dan
sikap yang di ajarkan
|
|
|
Pelajar perlu berpengetahuan, memiliki kemahiran asas
sebelum beralih kepada kemahiran berikutnya.
|
|
3 |
Prinsip asas Pembelajaran Masteri |
|
|
- Pelajar normal boleh menguasi apa yang diajar
oleh guru
- Proses P&P akan menjadi lebih berkesan jika
pelajar dipecahkan kepada kumpulan yang kecil
- Pelajar memerlukan masa yang menguasai
pengetuahuan dan kemahiran
- Arahan P&P bagi setiap kumpulan dan proses
mestilah jelas
|
|
4 |
Ciri-ciri Pembelajaran masteri |
|
|
- Hasil pembelajaran mestilah ditentukan
- Hasil pembelajaran mestilah berurutan mengikut
hiraki atau dari unit ke unit
- Aktiviti P&P mestilah menarik, menyeronokkan dan
berkesan
|
|
C. Pembelajaran Kolaboratif |
|
D. Pembelajaran Koperatif. |
|
1 |
Maksud |
|
|
Pelajar-pelajar bekerjasama, berinteraksi dan saling
membantu dalam aktiviti pembelajaran |
|
2 |
Kriteria |
|
|
- Semangat saling perlu-memerlukan yang positif
- Akauntabiliti individu
- Penglibatan yang sama
- Penglibatan yang serentak
- Penglibatan yang bersemuka
|
|
E. Pembelajaran konstruktivisme |
|
F. Pembelajaran Melalui Pengalaman |
|
G. Pembelajaran Melalui Rakan Sebaya |
|
|
Kaedah Pengajaran |
A. Simulasi |
|
1 |
Maksud |
|
|
Situasi pembelajaran dalam keadaan terkawal dan
sengaja diwujudkan sama dengan situasi sebenar |
|
2 |
Jenis simulasi |
|
|
- Sosiodrama
menggunakan skrip dan mengandungi konflik
- Main peranan
Lakonan spontan tiada skrip diperlukan, tidak
menggunakan skrip. Mengandungi keterangan ringkas
dan pelajar memikirkan sendiri penyelesaian
|
|
3 |
Persediaan |
|
|
- Guru merancang
- Guru menjelaskan secara ringkas
mengenai situasi , masalah , peranan dan tempoh
lakonan
- Pilih pelajar yang sesuai untuk
melakonkan watak - suara yang jelas
- Guru menyediakan skrip lakonan
- Guru membimbing pelajar membuat
keputusan
|
|
4 |
Kelebihan |
|
|
- Pelajar berpeluang memikirkan jalan penyelesaian
masalah dengan cepat
- Kemahiran pertuturan pelajara dapat ditingkatkan
- Pelajar dapat belajar dalam situasi yang
menyeronokkan dan menarik
- Pelajar dapat menghayati nilai-nilai yang baik
dalam lakonan
- Pelajar dapat menonjol bakat lakonan mereka
|
|
B. Tunjuk Cara (Demostrasi) |
|
1 |
Maksud |
|
|
Situasi pembelararan dengan guru menunjukkan cara
melakukan sesuatu aktiviti atau memilih pelajar yang
berpengalaman untuk melakukan aktiviti yang dikehendaki |
|
2 |
Langkah-langkah tunjuk cara |
|
|
- Perancangan
- Perlaksanaan tunjuk cara
- Latihan
- Rumusan
|
|
3 |
Perlaksanaan tunjuk cara |
|
|
- menyediakan peralatan yang diperlukan
- memandang ke arah pelajar semasa tunjuk cara
- menggunakan teknik untuk menarik perhatian
pelajar
- tenik menyoal
- Soalan mestilah jelas dan mudah
difahami
- Menyusun aras soalan daripada
yang mudah kepada sukar
- Soalan dikemukakan dahulu
sebelum memanggil nama murid
- Berusaha mencungkil jawapan
daripada pelajar
- Memberi masa secukupnya sebelum
menjawab
- Memeri peluang kepada lebih
daripada seorang pelajar untuk menjawab
- membuat penegasan kepada bahagian yang penting
dalam tunjuk cara
|
|
C. Syarahan |
|
D. Permainan |
|
E. Hafazan |
|
F. Akhbar Dalam Darjah |
|
G. Melawat Sambil Belajar |
|
1 |
Maksud |
|
|
Membawa sekumpulan pelajar ke tempat sebenar . Ia
adalah aktiviti sokongan pembelajaran |
|
2 |
Tempat lawatan |
|
|
- Muzium
- tempat bersejarah
- tempat pengeluaran - kilang dan ladang, pusat
kreatif
|
|
3. |
Tujuan lawatan |
|
|
- membolehkan pelajar mendapat pengalaman sebenar
dalam lawatan
- Membolehkan pelajar membandingkan situasi
sebenar dengan perkara yang dipelajari di dalam
kelas
- Mempelbagaikan aktiviti agar pelajar tidak mudah
bosan
- Mengeratkan hubungan pelajar dengan masyarakat
|
|
4. |
Persediaan |
|
|
- Memilih tempat lawatan yang berkaitan dengan
topik pelajaran
- Memohon kebenaran sekolah dan pejabat pendidikan
daerah
- Menghubungi dan mendapat kebenaran lawatan
daripada pihak yang ingin dilawati
- Menguruskan pengangkutan dan penginapan pelajar
untuk lawatan
- Memberi taklimat kepada pelajar mengenai
- tujuan lawatan
- keselamatan diri
- dislplin
- makan dan minum
- peralatan
- Menyediakan peralatan yang diperlukan
- Membahagikan pelajar kepada kumpulan kecil
mengikut topik
- Memastikan pelajar terlibat aktif dalam aktiviti
kajian
- Memberi bimbingan kepada pelajar yang kurang
faham
- Mengadakan sesi perbincangan mengenai aktiviti
yang dilakukan semasa lawatan
- Aktiviti susulan seperti membuat model dan
melukis rencana atau poster
|
|
5. |
Garis panduan lawatan |
|
|
Pekeliling SPI Bil 5/2002 (Lawatan pada hari
Persekolahan) menggariskan |
|
|
- Ia tidak melebihi dua kali dalam setahun
- Setiap kali lawatan, ia tidak boleh melebihi
empat hari berturut-turut termasuk hari perjalanan
- Bagi sekolah yang kurang pelajar digalakkan
bergabung dengan sekolah lain
- Aktiviti pelajar sebelum dan, semasa dan selepas
lawatan mesti dirancang terlebih dahulu.
- Laporan lawatan yang dibuat pelajar perlu
dikaitkan denngan pembelajaran di dalam kelas
|
|
|
E. Pembelajaran Akses kendiri |
|
1 |
Maksud |
|
|
Suatu pendekatan pemelajaran yang memberi ruang dan
peluang pelajar belajar secara kendiri. Pelajar
menggunakan dan mengendalikan sendiri bahan-bahan
pembelajaran |
|
2 |
Keperluan |
|
|
- Hanya pelajar sendiri dapat melakukan
pembelajaran secara optimum
- Terdapat ruang tiada guru yang dapat
melakukannya untuk pelajar
- Setiap pelajar mempunyai minat, keperluan, sikap
dan tahap kecerdasan dan kebolehan yang berbeza
- Pelajar lebih tepat menentukan sendiri strategi
pembelajaran terbaik untuknya
|
|
3 |
Ciri-ciri |
|
|
- Guru adalah berperanan sebagai fasilitator,
jurulatih dan kaunselor
- Suasana pembelajaran fleksible, selesa dan tanpa
tekanan
- Bahan PAK dan bahan fasilitator meudah diakses
- Pemilihan bahan dan akvititi pembelajaran yang
luas
- Kemudahan yang membolehkan pelajar
belajar secara sendiri atau kumpulan
- Membolehkan pembelajaran mengikut kadar dan
kemampuan pelajar
|
|
4 |
Kelebihan |
|
|
- Pelajar mendapat kemahiran belajar untuk belajar
- Pelajar mendapat pengetahuan dan kemahiran
secara berdikari
- Pelajar dapat belajar mengikut keperluan dan
gaya mereka sendiri
- Pelejar memiliki kuasa otonomi dan tanggungjawab
ke atas pembelajaran sendiri
|
|
5 |
Fungsi Pusat Akses Kendiri |
|
|
- Menyediaken tempat persekitaran yang selesa dan
menarik
- Menyimpan bahan dan peralatan pembelajaran
- Memberi peluang kepada pelajar untuk melalui
pembelajaran yang berkualiti dan berkesan
- Mempamerkan carta maklumat dan hasil kerja
pelajar
- Sebagai pusat pengajaran, kemahiran amali dan
pembelajaran
|
|
6 |
Jenis-jenis Pusat Akses Kendiri - PAK |
|
|
- Bilik khas
- Ruang dan sudut pameran
- Papan kenyataan
- Sudut-sudut
- Pusat Mudah Alih
|
|
|
TEORI-TEORI PEMBELAJARAN |
A. Teori kecerdasan pelbagai |
|
1 |
Maksud |
|
|
- Kebolehan menyelesaikan masalah
- Kebolehan menjana masalah baru untuk
diselesaikan
|
|
2 |
Keperluan |
|
|
- Menyokong pembelajaran bersepadu yang menyeluruh
selaras dengan falsafah pendidikan negara dan
keperluan pelajar
- Mempelbagaikan cara penilaian
- Mewujudkan suasana kolaboratif di sekolah
|
|
3 |
Jenis kecerdasan |
|
|
- Kecerdasan Verbal Linguistik
- Kebolehan menggunakan kata-kata (bahasa)
dengan berkesan
- Kebolehan mengingat maklumat, meyakini orang
lain, serta bercakap tentang bahasa sendiri
- Kecerdasan Logik Matematik
- Kebolehan menggunakan nombor secara berkesan
dan berhujan
- Kebolehan menjangka
- Kecerdasan Visual Ruang
- Kebolehan mengesan dan mengambarkan bentuk
- Kebolehan mempersembahkan idea visual dan
ruang secara grafik
- Kecerdasan Kinestetik
- Kebolehan menggunakan badan untuk menyatakan
idea, perasaan dan penyelesaian masalah
- Kebolehan menggunakan kemahiran fizikal
seperti koodinasi, keanjalan, kepantasan dan
keseimbangan
- Kecerdasan Muzik
- Kebolehan mengesan irama dan lagu
- Kebolehan mengenal lagu mudah
- Kebolehan membeza dan mengubah rentak dan
tempo dalam melodi yang mudah
- Kecerdasan Interpersonal
- Kebolehan memahami perasaan, motivasi,
tabiat serta hasrat orang lain.
- Kebolehan bertindak secara berkesan kepada
orang lain
- Kecerdasan Intrapersonal
- Kebolehan memahami diri sendiri dari segi
kekuatan, kelemahan , hasrat dan kehendak.
- Kebolehan menangani perasaan, mengawal
kemarahan dan kesedihan diri
- Kebolehan membantu diri lebih berdisplin ,
beradab dan bersopan.
- Kecerdasan Naturalis
- Kebolehan mengenali dan mengklasifikasi
tumbuh-tumbuhan, galian, binatang.
- Kebolehan mengenali artifak budaya dari segi
pakaian dan makanan
|
|
B. Teori Behaviourisme |
|
1 |
Didokongi oleh Thorndike dan Skinner |
|
2 |
Menyatakan |
|
|
- Pembelajaran belaku melalui pelaziman/kebiasaan
- Perubahan tingkah laku dapat dikekalkan dengan
ransangan yang sesuai
- Pemberian rangsangan mendatangkan kepuasan ,
kepuasan akan membawa pengulangan tingkah laku
tersebut
- Rangsangan yang mendatangkan keadaan tidak
selesa akan menyebabkan tingkah laku tersebu
diberhentikan
- Ganjaran, insentif dan peneguhan diberikan
sebagai rangsangan dalam pembelajaran supaya tingkah
laku yang diingini diteruskan dan dikekalkan
|
|
C. Teori Konstruktif |
|
1 |
Disokong oleh Von Glassefel, Piaget dan Vygotsky |
|
2 |
Menyatakan |
|
|
- Ilmu pengetahuan terhasil daripada inisiatif
seseorang individu itu sendiri
- Ilmu pengetahuan yang dibentuk oleh sesorang itu
kerana ingin menyesuaikan dirinya dengan alam
sekitar
- Ilmu pengetahuan terbentuk hasil rasionalisasi
pengalaman individu
- Ilmu pengetahuan terbina hasil penglibatan aktif
individu yang menghubungkait maklumat baru dengan
pengalaman sedia ada
- Seseorang individu tidaklah menerima sesuatu
ilmu secara pasif
|
|
D. Teori Kognitif |
|
1 |
Didokong oleh Atkinson, McClelland and Bruner |
|
2 |
Menyatakan |
|
|
- Tingkah laku manusia adalah dipengaruhi cara
pengamatan seseorang
- Setiap individu berminit mengejar kejayaan
- Terdapat dua jenis dorongan yang bertentangan
yang wujud semasa mengejar sesuatu iaitu mengejar
kejayaan atau mengelakkan kegagalan
- Kejayaan dan kegagalan seseorang individu adalah
bergantung kepada kefahaman terhadap sesuatu
institusi dan keperibidaiannya
|
|
|
Guru ceria murid gembira
|
|
No comments:
Post a Comment